Aselsan’da Staj

Okulda aldığım eğitimimi pratikte de görmek ve tecrübe edinmek adına bu yaz 20 iş günü olan stajımı Aselsan’da yaptım. Staj, özellikle bilgisayar mühendisliği için önemli olduğu için yapacağım yeri araştırmaya aylar öncesinden başlamıştım. Türkiye İş Bankası, Avea, Aselsan ve Teknokent şirketlerinden bir kaçıyla olumlu sonuçlanan başvurularımın sonucunda bir yer seçmem gerekiyordu. Ben de uzun düşüncelerim sonucunda Aselsan’da karar kıldım. Bu uzun düşünmemin nedeni büyük ve gizliliğe önem veren bir şirket olduğu için bana yararı olup olmayacağı hakkındaki soru işaretleri idi.

Aselsan başvurularını Şubat, Mart veya Nisan aylarında alıyor ve geri size mail aracılığı ile dönüyor. Sürekli sitelerini kontrol etmekte fayda var. Başvuru kriteri olarak öncelikli en az 2.00 genel ortalama istiyor. Ardından istedikleri belgeleri Aselsan’ın Macunköy Tesisleri’ne postalıyorsunuz. Eğer başvurunuz onaylanırsa mail atıyorlar ve Macunköy’e çağrılıyorsunuz. Burada kayıt olduktan sonra sizi alanlarınıza atıyorlar ve sonra seçtiğiniz tarih aralığına göre stajını beklemekle geçiyor zaman.

Stajımın İlk Günü Başlıyor
Benim staj tarihlerim 10 Ağustos – 4 Eylül arasındaydı. 10 Ağustos gelip çatınca Aselsan Macunköy Yerleşkesi’ne gittik. Karşılanmadan sonra bizi seminerlerin yapıldığı yere aldılar. Yaka kartlarımızı teslim aldık. Aselsan içerisinde bütün yerlere bu yaka kartları ile giriliyor. Yaka kartları içerisindeki çipler sayesinde herkesin girebileceği kapılar belli. Kim nerede en son ne zaman giriş yapmış ulaşılabiliyor.

12000084_708854242582509_1470123958_n (1)               Yaka Kartımız

İlk gün genel olarak Aselsan’ın şirket yapısını kaç tesisin olduğunu ne zaman ve neden kurulduğu gibi bilgileri aldık. Burada Aselsan’ın organizasyon yapısını görebilirsiniz. Aselsan’ın 5 birimi bulunuyor. Bunlar şöyle ;

 

aselsan_org_tr                                                                                                 Aselsan Organizasyon Yapısı

 

HBT ; Haberleşme ve Bilgi Teknolojileri Sektör Bşk .
MGEO ; Mikroelektronik GÜdüm, Elektro Optik Sektör Bşk.
REHİS ; Radar ve Elektronik Harp Sistemleri Sektör Bşk.
SST ; Savunma Sistem Teknolojileri Sektör Bşk.
UGES ; Ulaşım, Güvenlik, Enerji ve Otomasyon Sistemleri Sektör Bşk.

Aselsan’ın Ankara üzerinde 3 yerleşkesi bulunuyor. İlk 4 gün boyunca biz Macunköy yerleşkesinde idik. HBT, SST ve UGES Macunköy Yerleşkesi’nde, MGEO Akyurt Yerleşkesi’nde, REHİS ise Gölbaşı Yerleşkesi’nde. Ankara’nın içinde olan Macunköy Yerleşkesi’nde Aselsan Eğitim Müdürlüğü bulunduğu için burada toplandık ilk olarak.

Ayrıca bugün birtakım gizlilik sözleşmeleri imzaladık. Aselsan’dan dışarı kesinlikle herhangi bir bilgi ve veri çıkaramayacağımıza dairdi bu sözleşmeler.

 

Stajımın 2. Günü

Stajımın 2. günü başladı. Bugün Aselsan’ın Sektör başkanlıklarının tek tek neler geliştirip ürettiğini anlattılar. Hangi konular üzerine çalıştıkları, neye ihtiyaç duyup neleri planladıklarını genel olarak aktardılar.

3. ve 4. Gün

Stajımın 3. gününe İSG eğitimleri ile başladık. Aselsan İş sağlığı ve Güvenliği konusuna gerçekten çok ama çok önem veren bir firma. Bunu da Türkiye’de en güzel uygulayan ve temsil eden bir şirket olduğunu bize belirttiler. Kapsamlı bir eğitimden sonra bizleri, 4. günün öğleden sonra, 2. çeyreğinde alanlarımıza dağıtım için bekleyen servis alanlarına yönlendirdiler. Ben MGEO(Mikroelektronik Güdüm ve Elektro-Optik Sektör Başkanlığı) birimine verildim. Yani Akyurt Yerleşkesi’nde olacaktım.

Akyurt Yerleşkesi Ankara’ya biraz uzak. Fakat Aselsan’ın çok geniş bir servis ağı mevcut. Yol konusunda hiç sıkıntı yaşamadım. Yaşayanı da görmedim.

Akyurt Yerleşkesi’ne geldikten sonra ben ve Akyurt’ta staj yapacak olan arkadaşlarımızı güvenlik konusunda brifing vermek üzere seminer odasına aldılar. Burada uymamız gereken kurallar hakkında birtakım bilgiler aldık. Özellikle güvenlik konusunda çok hassas davranmamız gerektiği konusunda uyarıldık. Düşünün ki, bizle iletişime geçmeye çalışan, aniden yakın arkadaşlık kurmak isteyen yabancılara karşı bile dikkatli olmamız istendi. Oluşabilecek silahlı saldırılara karşı tedbirli ve soğukkanlı davranmamız gerektiği konusunda bilgiler edindik. Sonuçta burası her an saldırıya hazırlıklı olarak davranılması gereken bir kurum. Her şeye hazırlıklı olmak lazım!

 

Diğer Günler

Bu eğitimlerimizi de aldıktan sonra MGEO içinde de bölümlerimize dağıtılma süreci başladı. Ben Aviyonik Yazılım Tasarım bölümüne verildim. Gerçekten bu konuda şanslı olduğumu düşünüyorum çünkü hem işin içinde yazılım hem de ilgi alanım olan havacılık var.

Daha sonrasında alanlarımıza gitmeye başladık. Olduğum yerde Atak Helikopteri ile ilgili çalışmalar, F-16 millileştirme projesi, AVCI Kaskı ve daha bir çok proje yapılıyordu. Bunların bir parçası olabilmek insana gerçekten çok iyi hissettiriyor. Kalan günlerimde burada benimle ilgilenen mühendisim ile bir takım işler yürüttük. Bunları tabii ki de buradan paylaşmam doğru olmaz.

Buraya staja gelirken başta da belirttiğim gibi acaba bana katkısı olur mu diye kafamda soru işaretleri vardı. Ama insan gerçekten uğraşırsa bunu başarabiliyor. Ben Aviyonik Yazılım Tasarım bölümü genel müdürüyle irtibata geçerek stajımın bana gerçekten katkı sağlaması için bir şeylerle  uğraşmam gerektiğini ve bana boş geçirmemem adına bir takım işler verilmesini istediğimi özellikle belirttim. Gerçekten çok seviyeli ve kaliteli personelleri bulunan Aselsan’daki müdürümüz de beni dikkate aldı ve ona göre yönlendirmeler yaparak uğraşacağım projeleri benimle ilgilenen mühendisle belirledik. Staj defterimi bu arada günü gününe doldurarak hem günün tekrarını yapmış oldum hem de projemle alakalı kaba kodları kafamda belirleyerek diğer güne hazırlık yapmış oldum. Bunun gerçekten yararı inanılmaz. Size de önerim staj defterini günü gününe doldurmanız.

Diğer günlerimi de projeyle uğraşarak geçirdikten sonra 20 gün tamamlandı ve gerçekten güzel bir çalışma ortamı olan Aselsan’a veda ettik.

12016671_708862019248398_1362051083_n             Aselsan MGEO - Akyurt

Aselsan’da staj hakkında soracaklarınıza elimden geldiğince cevaplamaya çalışacağım. İyi çalışmalar…

12 comments

 1. Elektrik elektronik müh. öğrencisiyim gömülü sistemler konusunda sorum var. gömülü yazılımda linux tabanlı yazılım kullanılıyorsa eğer python üzerinden mi geliştiriliyor yoksa c/c++ mı? gömülü sistem olarak da işlemciler arm tabanlı mı yoksa mikrodenetleyici mi kullanılıyor. Tabi bu projenin kapsamına göre değişir fakat genel bilginiz vardır umarım. Teşekkürler.

  1. Genel olarak gömülü bir sistemin görev yerine getirme olayı mikroişlemciler, mikrodenetleyiciler veya sayısal sinyal işlemciler tarafından yapılıyor. Tabii bu dediğiniz gibi projenin kapsamına göre değişebiliyor. Benim gördüğüm genelde C ve C++ kullanılıyor. Dediğim gibi kapsamı çok geniş. Bunların değişme olasılığı var.

 2. Merhabalar verdiğiniz bilgiler için öncelikle teşekkürler. Size sorum staj için yollayacağımız belgeleri eğitim kurumuna gönderiniz deniyor fakat açık adresini bulamadım dediğiniz gibi direkt macunköyemi yollamalıyım yoksa normal posta adresine mi?

  1. Aselsan Eğitim Müdürlüğü birimi Macunköy Yerleşkesi’nde. Staj ile ilgili konular Eğitim Müdürlüğü dahilinde. O yüzden Macunköy Yerleşkesi’ne postalayabilirsiniz.

 3. Hangi tarihlerde staj yapma imkanı sağlıyor?

  2016 yazında Ağustos ayında staj imkanı verilmemiş diye duydum.

  1. Bunu adresine mail atarsan bilgi alabilirsin.

  1. Evet, meslek liselilerin staj yaptığını internet üzerinden gördüm. Ama detaylı bir bilgim yok. Benim bu yazım, üniversitede okuyanlar için. Bilgi almak istersen ile iletişime geçebilirsin.

 4. Benimde mgeo da çıktı siz nerde kalmıştınız ?
  Birde ne proje verecekler yapabilir miyim o konuda biraz şüphelerim var…teşekkür ederim şimdiden

  1. Merhaba,

   Öncelikle başarılar dilerim. Yaz dönemlerinde Ankara’da açık olan “Nöbetçi Yurt” oluyor. KYK’ya bağlı olan bu yurtlara başvurularınızı yapabilirsiniz. Projelerinizi gittiğinizde öğreneceksiniz.

   Başarılar.

 5. Benimde mgeoya cıktı staja başlamadan önce stajda bana yararlı olması ve daha iyi hakim olabilmem icin hangi programlama dillerine ćalısmalıyım yada ne tür seylere yönelmem gerekiyo calısırken bilgi verebilirmisiniz

 6. Merhaba,
  MGEO bölümünde staj yapacaklar için önerilerin neler ?(bilmemiz gereken programlar falan…).
  Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir