Sonar Ekrana Görüntü Veren Radar Projem

Selamlar.

Güz döneminde aldığım Robotik dersi için bir proje yapmamız istendi. Önceden beri ilgimi çeken ve stajımda da bunu zirveye taşıyan askeri teknolojiler konusunu robotik projeme uyarlamak istedim. Başladım neler yapabilirim konusuna… Arduino ile yapacağımız için araştırmalarım çok rahat geçti. Çünkü Arduino ile yapılabileceklerin sınırı çok geniş. Radar projesi aklıma gelmişti ve araştırmalara koyuldum. İnternette de gördüğüm üzere bu daha önce de birçok kişinin aklına gelmiş ve yapmış.

Benim projemin mantığına geçersek, kullanacağım ultrasonik sensör ile alacağım verileri bilgisayarda sonar ekranında gösterecektim ve hareket algılama özelliğine sahip olacaktı. Oldu da. 🙂

Kullandığım malzemeleri sayayım ilk olarak;

  1. Bir tane ultrasonik sensör
  2. Bir tane mini servo motor
  3. Arduino UNO R3
  4. Erkek-Erkek jumper kablo
  5. Küçük breadboard
  6. Tasarım için biraz hayal gücü

Buranın toplamı 120-130 lira arası bir şey tutuyor.
Birleştirme aşamasında ise bağlantılarımı şu şekilde sağladım:

  1. İlk Ultrasonik sensörün ve motorun VCC ve GND bağlantıları ortak yapılarak karmaşıklıktan kurtulması sağladım. Önce, Arduino’nun GND’sinden aldığım gri renkteki kablo ile breadboard a akım sağladım ve sensor ile motorun GND’sini oraya bağladım. VCC ise aynı şekilde kahverengi kablo ile breadboard a aldım, yine motor ve sensörün VCC’sine bağladım.
  2. Echo pinini Arduino’da 11. pine, Trig pini ise Arduino’da 10. pine bağladım.
  3. Servo pinini ise Arduino’da 13. pine bağladım.
Kurulan Devrenin Blok Şeması

                                                                                                                                             Kurulan Devrenin Blok Şeması

 

Bağlantıları da yaptıktan sonra kod kısmına geçtim. Arduino kısmı basit oldu. Bağlantıları ve servonun sürekli (180 derece) bir sağa ve bir sola dönmesini sağladım. Ardından ultrasonik sensörü aktif ettim. Servonun üzerine bağladım ve sürekli ultrasonik sensörün ortamı taramasını sağladım.

Sonar ekran ise biraz zorladı. Çünkü farklı Arduino’dan daha farklı bir ortamda bunu yapmam gerekti. Araştırdım ve Processing ortamında bunu yapabileceğime karar verdim. Java altyapısıyla çalışan bir ortam. Arduino’dan aldığı veriyi işliyor ve ona göre grafik çizdirmesi yapmayı kolaylaştırıyor.  Yeşil zemin üzerine yaptığım sonar ekran görüntüsü gayet güzel göründü. Aşağıdaki videoda projemden kısa bir kesit görebilirsiniz. Hepinize iyi günler! 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir